Kościół i świat

Authors

Andrzej A. Napiórkowski (ed)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
https://orcid.org/0000-0002-3480-1178

Keywords:

Kościół i świat, jedność, odrębność, tożsamość, autonomia, ekumenizm

Synopsis

Ta monografia jest spuścizną wysiłku międzynarodowego grona teologów i teolożek, którzy podjęli trud zgłębiania relacji Kościoła i świata z różnych perspektyw badawczych. Wiele wspólnych obszarów Kościoła i świata wymusiło u badaczy w pierwszych analizach swoiste zbliżenie tych dwóch podmiotów, jednakże głębsze analizy każą widzieć ich odmienność i jednostkowość.

Chapters

Author Biographies

Andrzej A. Napiórkowski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Profesor doktor habilitowany, paulin. Od 2001 roku kieruje Katedrą Eklezjologii na Wydziale Teologicznym UPJP II w Krakowie, a od 2020 roku jest tam Dyrektorem Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu. Jego badania naukowe obejmują eklezjologię integralną, chrystologię fundamentalną, zagadnienia ekumeniczne, w tym szczególnie kwestię usprawiedliwienia, mariologię. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2002–2008 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów w Krakowie oraz przeora klasztoru na Skałce. Autor ponad trzydziestu książek oraz ponad dwustu pięćdziesięciu naukowych publikacji.

Mirosław Stanisław Wróbel, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Prezbiter, urodzony w 1966 roku w Kędzierzynie-Koźlu, profesor zwyczajny, doktor habilitowany teologii biblijnej KUL: doktor nauk biblijnych École Biblique w Jerozolimie; dyrektor Sekcji Nauk Biblijnych KUL; kierownik Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej w Sekcji Nauk Biblijnych KUL; konsultor Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski; prezes Stowarzyszenia Verbum Sacrum. Autor wielu monografii i artykułów dotyczących badań nad Ewangelią Janową, nad judaizmem okresu Drugiej Świątyni oraz nad dialogiem między judaizmem i chrześcijaństwem. Dyrektor i redaktor naukowy nowatorskiego w Polsce przekładu targumów (Biblia Aramejska).

Arkadiusz Wuwer, Uniwersytet Śląski

Prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii; doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie katolickiej nauki społecznej; profesor Uniwersytetu Śląskiego. Od 2001 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Teologicznych. Członek m.in. „Expert Council”, uczestnik projektu „Catholic Social Thought in Central and Eastern Europe 2023” (CST-CEE 2023) w Rzymie oraz członek jury w konkursie „Economy and Society International Price” (Fondazione Centesimus Annus Pro Pontifice — Watykan). Autor, współautor i redaktor szesnastu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Główne zainteresowania badawcze: historia katolickiej nauki społecznej, ewolucja idei społecznych, teoretyczne i praktyczne wymiary zasad społecznych, katolicyzm społeczny na Górnym Śląsku.

Paweł Bortkiewicz, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie

Profesor doktor habilitowany, kapłan Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, teolog, etyk. Specjalizuje się w teologii moralnej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki antropologii i moralności małżeńskiej oraz społecznej. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Publicysta katolicki. Główne obszary zainteresowań to: osoba i myśl Jana Pawła II, teologia małżeństwa wobec wyzwań ideologii gender. Autor kilku książek i wielu artykułów naukowych oraz popularyzatorskich.

Michael Kahle

Doktor teologii, prałat, ur. 1973 roku w Solingen. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Bonn, Münster i Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2001 roku w kościele św. Ignacego w Rzymie. W latach 2003–2006 posługiwał jako wikary w Kolonii, a w latach 2006–2012 był wikarym katedralnym i ceremoniarzem w katedrze kolońskiej. W trakcie pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec (w 2011 roku) pełnił funkcję koordynatora liturgii. W latach 2012–2015 był dyrektorem arcybiskupiego konwiktu teologicznego Collegium Albertinum w Bonn. Od 2015 roku jest współpracownikiem kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie, a od 2016 roku jest także współpracownikiem w Biurze Liturgicznych Celebracji Papieskich.

Wojciech Węckowski

Ur. 1971, kapłan diecezji pelplińskiej, doktor teologii pastoralnej — specjalność edukacja medialna, prezes zarządu Wydawnictwa Bernardinum sp. z o.o. w Pelplinie.

Piotr Morciniec, Uniwersytet Opolski

Profesor doktor habilitowany, kapłan. Od 1994 roku wykładowca bioetyki i teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego; kierownik Katedry Teologii Moralnej, Bioetyki i Prawa Kanonicznego; w latach 2008–2021 — członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetyki; od 2010 członek zarządu Association of Bioethicists in Central Europe (BCE); członek PTB oraz międzynarodowych organizacji naukowych. Autor monografii Etyczne aspekty transplantacyjnej terapii chorób neurozwyrodnieniowych oraz Bioetyka personalistyczna wobec zwłok ludzkich. Redaktor wielu publikacji i ponad stu artykułów naukowych; założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Family Forum” (od 2011 — 100 p.).

Andrzej Sadowski

Założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha — Pierwszego Niezależnego Instytutu w Polsce (1989), jeden z założycieli Zespołu Badań nad Myślą Konserwatywną i Liberalną na Uniwersytecie Warszawskim (1984–1989) i Zespołu Studiów Ekonomicznych im. Adama Smitha (1986–1989). Współzałożyciel i członek zarządu Towarzystwa Gospodarczego w Warszawie (1986–1989). Współzałożyciel — wraz z Mirosławem Dzielskim i Aleksandrem Paszyńskim — i członek zarządu Akcji Gospodarczej (1988–1989). Jeden z założycieli (1996) i członek Zarządu Transparency International Polska (do 2003). Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w latach 2009–2010 i 2015–2020. Członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Przedsiębiorczością Polskiej Agencji Rozwoju 
Przedsiębiorczości (od 2009). Przewodniczący Rady Fundacji Razem w Chorobie (od 2014); Członek Rady Naukowej PZU Zdrowie (od 2021). W 2014 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za propagowanie przedsiębiorczości. W 2021 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w opozycji antykomunistycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.

Anton Adam, Comenius University

Profesor doktor habilitowany, kapłan diecezji bańskobystrzyckiej (Słowacja), ur. 26.08.1957 roku w Prešov. Studiował na Wydziale Teologii św. Cyryla i Metodego w Bratysławie. Stopnie naukowe uzyskał:  magistra (1992) — Katolicki Uniwersytet Lubelski; doktora (1996) — Katolicki Uniwersytet Lubelski; doktora habilitowanego (2005) — Katolicki Uniwersytet w Ružomberku; profesora (2010) — Katolicki Uniwersytet w Ružomberku. Obecnie jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Komeńskiego v Bratysławie: Instytut Teologiczny św. Gorazda w Nitrze. Autor ponad dwustu prac naukowych, które zostały opublikowane w kraju i za granicą. Uczestnik konferencji  naukowych w kraju i zagranicą (Lublin, Częstochowa, Opole, Toruń, Odessa, Jałta, Łuck, Moskwa, Rzym, Fatima). Główne obszary zainteresowań naukowych to dialog, chrystologia, eklezjologia, mariologia i charytologia. Członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; Towarzystwa Naukowego KUL; Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej; Rady Ekumenicznej Konferencji Episkopatu Słowackiego; Rady Naukowej Czasopisma „Rocznik Tomistyczny”, Towarzystwa Naukowego Tomistycznego w Warszawie oraz Rady Naukowej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Trnawskiego w Trnawie (Słowacja).

Bogusław Podhalański, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Doktor habilitowany, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1980 roku rozpoczął pracę na Wydziale Architektury PK, zostając pracownikiem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Doktoryzował się w 1993 roku, a w 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W 2019 roku został profesorem uczelni. Swoje zainteresowania skoncentrował na planowaniu przestrzennym, a także innych pokrewnych dziedzinach architektury. Na jego dorobek naukowy  składają się prace naukowe i opracowania na temat metropolii, mechanizmów kształtowania się obszarów metropolitalnych i ich rozwoju, a także planowania i metod stosowanych w restaurowaniu i konserwacji zabytków i kompozycji urbanistycznych oraz dziedzictwa kulturowego. Jest partnerem w Inter Project Group (IPG sp. z o.o.). Prowadzi praktykę architektoniczną, m.in. zrealizował projekty trzech kościołów. Jest członkiem Izby Architektów RP, Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Obecnie pracuje w Państwowej  Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Lucjan Bartkowiak

Doktor teologii, zmartwychwstaniec, artysta, twórca mozaik. W latach 2003–2014 w ramach Atellier Teologicznego im. Ks. Kard. Tomáša Špidlika odbył specjalizację z zakresu teologii wschodniej na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie. Uczeń o. Marko Ivana Rupnika SJ, w latach 2014–2017 członek ekipy artystów Centro Aletti. Założyciel krakowskiej pracowni mozaiki Aletti.pl.

Downloads

Published

March 17, 2023

License

Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.