Kościół i świat

Autor/innen

Andrzej A. Napiórkowski (Hrsg)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
https://orcid.org/0000-0002-3480-1178

Schlagworte:

Kościół i świat, jedność, odrębność, tożsamość, autonomia, ekumenizm

Über dieses Buch

Ta monografia jest spuścizną wysiłku międzynarodowego grona teologów i teolożek, którzy podjęli trud zgłębiania relacji Kościoła i świata z różnych perspektyw badawczych. Wiele wspólnych obszarów Kościoła i świata wymusiło u badaczy w pierwszych analizach swoiste zbliżenie tych dwóch podmiotów, jednakże głębsze analizy każą widzieć ich odmienność i jednostkowość.

Kapitel

Autor/innen-Biografien

Andrzej A. Napiórkowski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Profesor doktor habilitowany, paulin. Od 2001 roku kieruje Katedrą Eklezjologii na Wydziale Teologicznym UPJP II w Krakowie, a od 2020 roku jest tam Dyrektorem Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu. Jego badania naukowe obejmują eklezjologię integralną, chrystologię fundamentalną, zagadnienia ekumeniczne, w tym szczególnie kwestię usprawiedliwienia, mariologię. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2002–2008 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów w Krakowie oraz przeora klasztoru na Skałce. Autor ponad trzydziestu książek oraz ponad dwustu pięćdziesięciu naukowych publikacji.

Mirosław Stanisław Wróbel, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Prezbiter, urodzony w 1966 roku w Kędzierzynie-Koźlu, profesor zwyczajny, doktor habilitowany teologii biblijnej KUL: doktor nauk biblijnych École Biblique w Jerozolimie; dyrektor Sekcji Nauk Biblijnych KUL; kierownik Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej w Sekcji Nauk Biblijnych KUL; konsultor Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski; prezes Stowarzyszenia Verbum Sacrum. Autor wielu monografii i artykułów dotyczących badań nad Ewangelią Janową, nad judaizmem okresu Drugiej Świątyni oraz nad dialogiem między judaizmem i chrześcijaństwem. Dyrektor i redaktor naukowy nowatorskiego w Polsce przekładu targumów (Biblia Aramejska).

Arkadiusz Wuwer, Uniwersytet Śląski

Prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii; doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie katolickiej nauki społecznej; profesor Uniwersytetu Śląskiego. Od 2001 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Teologicznych. Członek m.in. „Expert Council”, uczestnik projektu „Catholic Social Thought in Central and Eastern Europe 2023” (CST-CEE 2023) w Rzymie oraz członek jury w konkursie „Economy and Society International Price” (Fondazione Centesimus Annus Pro Pontifice — Watykan). Autor, współautor i redaktor szesnastu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Główne zainteresowania badawcze: historia katolickiej nauki społecznej, ewolucja idei społecznych, teoretyczne i praktyczne wymiary zasad społecznych, katolicyzm społeczny na Górnym Śląsku.

Paweł Bortkiewicz, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie

Profesor doktor habilitowany, kapłan Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, teolog, etyk. Specjalizuje się w teologii moralnej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki antropologii i moralności małżeńskiej oraz społecznej. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Publicysta katolicki. Główne obszary zainteresowań to: osoba i myśl Jana Pawła II, teologia małżeństwa wobec wyzwań ideologii gender. Autor kilku książek i wielu artykułów naukowych oraz popularyzatorskich.

Michael Kahle

Doktor teologii, prałat, ur. 1973 roku w Solingen. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Bonn, Münster i Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2001 roku w kościele św. Ignacego w Rzymie. W latach 2003–2006 posługiwał jako wikary w Kolonii, a w latach 2006–2012 był wikarym katedralnym i ceremoniarzem w katedrze kolońskiej. W trakcie pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec (w 2011 roku) pełnił funkcję koordynatora liturgii. W latach 2012–2015 był dyrektorem arcybiskupiego konwiktu teologicznego Collegium Albertinum w Bonn. Od 2015 roku jest współpracownikiem kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie, a od 2016 roku jest także współpracownikiem w Biurze Liturgicznych Celebracji Papieskich.

Wojciech Węckowski

Ur. 1971, kapłan diecezji pelplińskiej, doktor teologii pastoralnej — specjalność edukacja medialna, prezes zarządu Wydawnictwa Bernardinum sp. z o.o. w Pelplinie.

Piotr Morciniec, Uniwersytet Opolski

Profesor doktor habilitowany, kapłan. Od 1994 roku wykładowca bioetyki i teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego; kierownik Katedry Teologii Moralnej, Bioetyki i Prawa Kanonicznego; w latach 2008–2021 — członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetyki; od 2010 członek zarządu Association of Bioethicists in Central Europe (BCE); członek PTB oraz międzynarodowych organizacji naukowych. Autor monografii Etyczne aspekty transplantacyjnej terapii chorób neurozwyrodnieniowych oraz Bioetyka personalistyczna wobec zwłok ludzkich. Redaktor wielu publikacji i ponad stu artykułów naukowych; założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Family Forum” (od 2011 — 100 p.).

Andrzej Sadowski

Założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha — Pierwszego Niezależnego Instytutu w Polsce (1989), jeden z założycieli Zespołu Badań nad Myślą Konserwatywną i Liberalną na Uniwersytecie Warszawskim (1984–1989) i Zespołu Studiów Ekonomicznych im. Adama Smitha (1986–1989). Współzałożyciel i członek zarządu Towarzystwa Gospodarczego w Warszawie (1986–1989). Współzałożyciel — wraz z Mirosławem Dzielskim i Aleksandrem Paszyńskim — i członek zarządu Akcji Gospodarczej (1988–1989). Jeden z założycieli (1996) i członek Zarządu Transparency International Polska (do 2003). Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w latach 2009–2010 i 2015–2020. Członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Przedsiębiorczością Polskiej Agencji Rozwoju 
Przedsiębiorczości (od 2009). Przewodniczący Rady Fundacji Razem w Chorobie (od 2014); Członek Rady Naukowej PZU Zdrowie (od 2021). W 2014 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za propagowanie przedsiębiorczości. W 2021 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w opozycji antykomunistycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.

Anton Adam, Comenius University

Profesor doktor habilitowany, kapłan diecezji bańskobystrzyckiej (Słowacja), ur. 26.08.1957 roku w Prešov. Studiował na Wydziale Teologii św. Cyryla i Metodego w Bratysławie. Stopnie naukowe uzyskał:  magistra (1992) — Katolicki Uniwersytet Lubelski; doktora (1996) — Katolicki Uniwersytet Lubelski; doktora habilitowanego (2005) — Katolicki Uniwersytet w Ružomberku; profesora (2010) — Katolicki Uniwersytet w Ružomberku. Obecnie jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Komeńskiego v Bratysławie: Instytut Teologiczny św. Gorazda w Nitrze. Autor ponad dwustu prac naukowych, które zostały opublikowane w kraju i za granicą. Uczestnik konferencji  naukowych w kraju i zagranicą (Lublin, Częstochowa, Opole, Toruń, Odessa, Jałta, Łuck, Moskwa, Rzym, Fatima). Główne obszary zainteresowań naukowych to dialog, chrystologia, eklezjologia, mariologia i charytologia. Członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; Towarzystwa Naukowego KUL; Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej; Rady Ekumenicznej Konferencji Episkopatu Słowackiego; Rady Naukowej Czasopisma „Rocznik Tomistyczny”, Towarzystwa Naukowego Tomistycznego w Warszawie oraz Rady Naukowej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Trnawskiego w Trnawie (Słowacja).

Bogusław Podhalański, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Doktor habilitowany, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1980 roku rozpoczął pracę na Wydziale Architektury PK, zostając pracownikiem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Doktoryzował się w 1993 roku, a w 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W 2019 roku został profesorem uczelni. Swoje zainteresowania skoncentrował na planowaniu przestrzennym, a także innych pokrewnych dziedzinach architektury. Na jego dorobek naukowy  składają się prace naukowe i opracowania na temat metropolii, mechanizmów kształtowania się obszarów metropolitalnych i ich rozwoju, a także planowania i metod stosowanych w restaurowaniu i konserwacji zabytków i kompozycji urbanistycznych oraz dziedzictwa kulturowego. Jest partnerem w Inter Project Group (IPG sp. z o.o.). Prowadzi praktykę architektoniczną, m.in. zrealizował projekty trzech kościołów. Jest członkiem Izby Architektów RP, Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Obecnie pracuje w Państwowej  Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Lucjan Bartkowiak

Doktor teologii, zmartwychwstaniec, artysta, twórca mozaik. W latach 2003–2014 w ramach Atellier Teologicznego im. Ks. Kard. Tomáša Špidlika odbył specjalizację z zakresu teologii wschodniej na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie. Uczeń o. Marko Ivana Rupnika SJ, w latach 2014–2017 członek ekipy artystów Centro Aletti. Założyciel krakowskiej pracowni mozaiki Aletti.pl.

Downloads

Veröffentlicht

March 17, 2023

Lizenz

Creative Commons License

Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung 4.0 International.