Małżeństwo sakramentalne w świetle materiałów dydaktycznych do nauczania religii w gimnazjum i liceum w Polsce powstałych po 2001 roku

Autor/innen

Bogusław Sypień
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Schlagworte:

Sakrament małżeństwa, małżeństwo, nauczanie religii, liceum, gimnazjum, dydaktyka

Über dieses Buch

Rozprawa analizuje różne wymiary małżeństwa sakramentalnego obecne we wspomnianych materiałach do katechezy, biorąc pod uwagę kontekst egzystencjalnych i intelektualnych uwarunkowań charakterystycznych dla ponowoczesności, takich jak zerwanie więzi wspólnotowych, kryzysy moralne i religijne, zmiany w pojmowaniu małżeństwa i seksualności, preferencji, a nawet narzucania ideologii negujących projekt małżeństwa sakramentalnego jako tego, które opiera się na wierności i afirmacji życia. Ze względu na przedmiot rozprawy odniesiono się do podstawowych czynników adolescencji, złożonego okresu dorastania i osiągania dojrzałości osobowej.
Małżeństwo ukazane jest tu jako naturalna więź między mężczyzną a kobietą, którzy postrzegają swoją seksualność jako dar i zobowiązanie, które pozwala odkryć jej głębszy sens. Dzięki burzliwej debacie wokół kwestii pojmowania płci zilustrowano komplementarność i równouprawnienie płci jako czynniki konstytuujące związek małżeński w małżeństwie sakramentalnym. Pomimo tego, że Kościół katolicki od początku swojego istnienia postrzegał małżeństwo jako instytucję opartą przede wszystkim na naturalnej więzi mężczyzny i kobiety, elementem, który w istotny sposób determinuje chrześcijański charakter małżeństwa, jest jego wymiar sakralny. Ze względu na swoją sakramentalność małżeństwo jest nie tylko naturalną wspólnotą, ale rzeczywistością ukształtowaną przez łaskę. Małżeństwo sakramentalne to związek dwojga osób tworzących niezrównaną wspólnotę miłości, która ma obejmować wszystkie wymiary człowieka oraz obejmować i zabezpieczać wszystkie potrzeby. Silne akcentowanie tej problematyki w nauczaniu religii ma obecnie ogromne znaczenie – w kontekście powszechnej deprecjacji pojęcia „miłość”. Zgodnie z wartościami i normami chrześcijańskimi małżeństwo jest czymś więcej niż tylko jedną z instytucji życia społecznego, opartą na świeckim prawie i horyzontalnie sformułowanych celach. Edukacja religijna w szkole musi zatem stanowczo bronić religijnej wizji małżeństwa i jednocześnie skutecznie uzasadniać to stanowisko. Ze względu na to, że istota małżeństwa sakramentalnego, mimo swej wielkości, nie zawsze jest adekwatna do codziennego fieri wielu małżeństw, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sakramentu małżeństwa. Odpowiednie przygotowanie do małżeństwa, w tym to, które odbywa się w ramach katechezy szkolnej, należy uznać za jeden z warunków istnienia Kościoła, na który składają się „Kościoły domowe”.

Downloads

Veröffentlicht

January 13, 2022

Lizenz

Creative Commons License

Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung 4.0 International.